Scenariusze zajęć

Spis scenariuszy

Przygotowujemy scenariusze zajęć ze SCRATCHa dla róznych grup wiekowych oraz rodzajów zajęć - zarówno do realizacji w ramach tradycyjnych zajęć lekcyjnych w szkole (45 minut) jak też na zajęciach pzoalekcyjnych (np. 90 minut) czy realizowanych w ramach tzw. 19. godziny.

Scenariusze zajęć są weryfikowane przez doświadczonych nauczycieli i sprawdzane na zajęciach z dziećmi.

Scenariusze zajęć będą dostępne po utworzeniu konta w serwisie i zaakceptowaniu warunków korzystania ze scemariuszy. Po zalogowaniu się będzie możliwe pobieranie scenariuszy w formacie pdf.

Scenariusze mogą być wykorzystywanie bezpłatnie na wszystkich zajęciach edukacyjnych, które nie wiążą się z opłatami wnoszonymi przez uczestników.

W przypadku zajęć odpłatnych niezbędne jest wniesienie opłaty licencyjnej. Wysokość opłaty jest uzależniona od ilości i formy prowadzenia zajęć.

Przesuwanie duszka na ekranie

Przesuwanie duszka

 

Do przesuwania duszka na ekranie mamy kilka klocków które możemy dowolnie składać:

Przesuwanie za pomocą klawiszy

Innym sposobem przesuwania duszka jest wykorzystanie klawiszy (na przykład strzałek) do sterowania duszkiem.

Wciskająć klawisz ustawiamy duszka w odpowiednim kierunku (lewo, prawo, góra, dół) a następnie przesuwamy o 10 kroków. Dodatkow możemy zminić kostium.

W labiryncie - jak nie wchodzić na czarne pola

Dusze kporuszający się w labiryncie nie powinien wchodzić na czarne pola. Realizujemy to za pomocą prostej techniki - jeżeli duszek dotknie czarnego pola - cofamy go o tyle ile wykonałw poprzednim kroku.

Czyli jeżeli poruszał się w prawo pokonując za każdym razem 10 kroków, to gdy dotknie koloru czarnego cofamy go o 10 kroków. Cofamy, czylo każemy pójść o  -10 kroków. Stosujemy liczby ujemne by nie marwić się zmiana kierunku i innymi tego typu problemami. 

Jak to zrobić prezentują klocki poniżej:

Piotr Bała, Lucyna Bała (c) Fundacja FORK