Scratch - co to jest?

SCRATCH jest stworzonym na MIT (Massachusetts Institute of Technology) innowacyjnym środowiskiem programistycznym pozwalającym na tworzenie prezentacji i animacji w sposób atrakcyjny dla ucznia. Pozwala na łatwe tworzenie aplikacji zawierających grafikę, dźwięk, ruch oraz posiadających szerokie możliwości interakcji z użytkownikiem. SCRATCH wykorzystuje bardzo ciekawe wizualne podejście do tworzenia aplikacji. Ogromną zaletą środowiska jest przyjazny interfejs, dostępność polskiej wersji oraz mozliwość współdzielenia efektów pracy za pomocą internetu. Od wersji 2.0 Scratch jest aplikacją internetową i do korzystania z niego wystarczy dowolny komputer z przeglądarką internetową i dostępem do internetu.

Scratch: http://scratch.mit.edu/

Lista dyskusyjna (po polsku): http://scratch.mit.edu/discuss/17/

Scratch na Festiwalu Nauki 2015

W ramach Festiwalu Nauki chcemy zaprosić na zapoznanie ze Scratchem.

Dzieci ze szkoły podstawowej zapraszamy na warsztaty gdzie będą mogły poznać Scratch' a i stworzyć samodzielnie prostą animację lub grę komputerową. Warsztaty organiozwoane są w 4. grupach:

  • 9:30 - 10:30 grupa I
  • 10:30 - 11:30 wykład
  • 11:30 - 12:30 grupa III
  • 12:30 - 13:30 grupa II
  • 13:30 - 14:30 grupa IV

O godzinie 10:30 zapraszamy rodziców i dzieci na wykład na temat Scratch'a i nie tylko. Na wykladzie pokazemy do czego można wykorzystać Scratch'a.

Prosimy o wcześniejszą rejestrację na warsztaty (niestety mamy ograniczona liczbę miejsc w pracowni komputerowej). Postaramy się dostosować godzinę zajęć do zgłoszeń.

Prace wykonane w trakcie warsztatów można znależć na stronie https://scratch.mit.edu/studios/1351570/

Przed, po i w trakcie zajęć będzie można zapoznać się z innymi atrakcjami przygotowanymi przez ICM w ramach Festiwalu Nauki. Szczegółowy program można znaleźć tutaj.