Co to jest Scratch

SCRATCH jest stworzonym na MIT (Massachusetts Institute of Technology) innowacyjnym środowiskiem programistycznym pozwalającym na tworzenie prezentacji i animacji w sposób atrakcyjny dla ucznia. Pozwala na łatwe tworzenie aplikacji zawierających grafikę, dźwięk, ruch oraz posiadających szerokie możliwości interakcji z użytkownikiem. SCRATCH wykorzystuje bardzo ciekawe wizualne podejście do tworzenia aplikacji. Ogromną zaletą środowiska jest przyjazny interfejs, dostępność polskiej wersji oraz mozliwość współdzielenia efektów pracy za pomocą internetu. Od wersji 2.0 Scratch jest aplikacją internetową i do korzystania z niego wystarczy dowolny komputer z przeglądarką internetową i dostępem do internetu.

Scratch: http://scratch.mit.edu/

Lista dyskusyjna (po polsku): http://scratch.mit.edu/discuss/17/

Dzień Dziecka z ICM UW

1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, zorganizowaliśmy zajęcia dla dzieci z wykorzystaniem SCRATCHa.

Zajęcia odbywały się w grupach 10 osobowych dla klas I-III i IV-VI (dwie grupy) w pracowni komputerowej Instytutu Archeologii UW na Krakowskim Przedmieściu.

Zajęcia z najmłodszymi dotyczyły tworzenia animacji - ilustracji wizualnych do muzyki. Dzieci nauczyły się poruszać obiektami w Scratchu, rysować linie i figury  oraz posługiwać się kolorem.Starsze dzieci pisały grę komputerową.Efekty pracy można zobaczyć na serwerze Scratch'a: http://scratch.mit.edu/studios/446404/.

Zajęcia prowadził Piotr Bała, Stronę organizacyjną, dyplomy i gadgety dla dzieci zapewniła Katarzyna Kamińska. W organizacji zajęć pomagał Hubert Kowalski (Muzeum UW) a pracownię przygotował Janusz Janowski (IA UW).

Zdjęcia z zajęć wykonane przez Katarzynę Kamińską są dostępne na stronie: scratch.icm.edu.pl

Organizatorzy

     ICM Uniwresytet Warszawski

 

>fork

  Fundacja Fork
  Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego (organizacja i promocja)
  Instytut Archelogii Uniwersytetu Warszawskiego (udostępnienie pracowni komputerowej)