Scratch - co to jest?

SCRATCH jest stworzonym na MIT (Massachusetts Institute of Technology) innowacyjnym środowiskiem programistycznym pozwalającym na tworzenie prezentacji i animacji w sposób atrakcyjny dla ucznia. Pozwala na łatwe tworzenie aplikacji zawierających grafikę, dźwięk, ruch oraz posiadających szerokie możliwości interakcji z użytkownikiem. SCRATCH wykorzystuje bardzo ciekawe wizualne podejście do tworzenia aplikacji. Ogromną zaletą środowiska jest przyjazny interfejs, dostępność polskiej wersji oraz mozliwość współdzielenia efektów pracy za pomocą internetu. Od wersji 2.0 Scratch jest aplikacją internetową i do korzystania z niego wystarczy dowolny komputer z przeglądarką internetową i dostępem do internetu.

Scratch: http://scratch.mit.edu/

Lista dyskusyjna (po polsku): http://scratch.mit.edu/discuss/17/

Podziękowania

Serwis SCRATCH@ICM jest prowadzony przy współpracy i pomocy Fundacji FORK

SCRATCH na Festiwalu Nauki 2016

W ramach Festiwalu Nauki 2016 chcemy zaprosić na zapoznanie ze Scratchem.

Dzieci ze szkoły podstawowej zapraszamy na warsztaty gdzie będą mogły poznać Scratch' a i stworzyć samodzielnie prostą animację lub grę komputerową. Warsztaty organiozwoane są w 3. grupach:

  • 10:00 - 11:00 grupa I
  • 11:00 - 12:00 grupa II
  • 12:00 - 13:00 wykład
  • 13:30 - 14:30 grupa III

O godzinie 12:00 zapraszamy rodziców i dzieci na wykład na temat Scratch'a i projektów wykonywanych przez dzieci w ramach konkursu Kodowanie ze Scrathcem.

Zajęcia i wykłady odbywają się w Centrum Technologii ICM na Białołęce (ul Kupiecka 32).

Prosimy o wcześniejszą rejestrację na warsztaty (niestety mamy ograniczona liczbę miejsc w pracowni komputerowej). Postaramy się dostosować godzinę zajęć do zgłoszeń.Rejestracja będzie dostępna od 19 września na stronie: http://scratch.icm.edu.pl/festiwal-nauki-2016-rejestracja

Przed, po i w trakcie zajęć będzie można zapoznać się z innymi atrakcjami przygotowanymi przez ICM w ramach Festiwalu Nauki. Szczegółowy program można znaleźć tutaj.

Warsztaty w Legnicy

W dniach 13-17 sierpnia 2016 w Legnicy odbyły sie zajęcia dla dzieci (szkoła podstawowa) poświęcone programowaniu w SCRATCHu. Tematem przewodnim było 200 lecie urodzin kompuzytora i dyrygenta Beniamine Bilse urodzonego 16 sierpnia 1816 roku w Legnicy. Stworze aplikacje - w formie gry - zostały zaprezentowane w rocznicę urodzin Beniamina Bilse. Projekty uczniów dostepne są pod adresem: https://scratch.mit.edu/studios/2981594/

SCRATCH na konferencji Informatyka w Edukacji

W ramach konferencji Informatyka w Edukacji 29 i 30  czerwca odbyły się warsztaty dla nauczycieli z programowania w Scratchu.

29 i 30 czerwca warsztaty: Programownie w SCRATCHu

29 i 30 czerwca warsztaty:Jak uczyć programowania korzystając ze SCRATCHa

Warsztaty odbyły się w parcowniach komputerowych i polegały na praktycznym zapoznaniu się ze Scratchem i przykładowymi zajęciami. Warsztaty prowadzili prof. Piotr Bała (ICM UW), dr Marek Nowicki (WMiI UMK), mgr Lucyna Bała (ZS8 w Toruniu).

Konkurs Kodowanie ze SCRATCHem

Zakończyliśmy Konkurs Kodowanie ze Scratchem. Do I etapu konkursu zgłoszono 65 prac. Do II etapu zakwalifikowano 28 uczniów. II etap konkursu odbył się w dwóch mijscach i terminach:

17 czerwca (piątek) w Toruniu w ZS8

22 czerwca (środa) w Warszawie (ICM Białołęka, ul. Kupiecka)

Wyniki konkursu dostępne są na stronie: http://scratch.icm.edu.pl/konkurs2016

Więcej informacji o konkursie na stronie: http://scratch.icm.edu.pl/konkurs